Půjčky a úvěry v roce 2013 – Novela spotřebitelského úvěrování.

Půjčky a úvěry v roce 2013 – Novela spotřebitelského úvěrování.

novela zakona

Máme zde rok 2013 ten přináší mnoho novinek zejména novel, vešla v platnost novela zákona o spotřebitelském úvěru, tato novela by měla zabránit věčným praktikám některých podvodníků s půjčkami a úvěry. Pojďme si několik nejdůležitějších novinek představit.


Telefonní čísla – Konec linkám 900 – konec 90Kč za minutu.


Pro telefonickou komunikaci se zákazníkem, při sjednávání spotřebitelského úvěru, nebude možné využívat telefonní čísla 900, 906. Tím by mělo být zamezeno, praktice obrání klienta po telefonu.  90kč za min. není opravdu férové jednání!  


Odpovědné úvěrování – konec předlužování klientů.


Odpovědné úvěrování spočívá v tom, že úvěrová společnost bude moci poskytnout spotřebitelský úvěr pouze, ověří-li se schopnost splácení spotřebitele, jemuž je poskytován spotřebitelský úvěr. Tato novela spočívá v tom, že by se mělo zabránit úmyslnému předlužování spotřebitele, ve chvíli kdy je očividné, že spotřebitel není schopen splácet. Nejsou však určeny přesné parametry při úvěrování, podle kterých by se předlužení hodnotilo.


I směnky se dočkaly změn.


Směnky ani šeky
nebude možné použít ke splacení nebo zajištění splacení spotřebitelského úvěru. Dále pak věřitel a zprostředkovatel budou společně a nerozlučně odpovědní za porušení této povinnosti. Tato část novely by měla zabránit nakládání se směnkami jinak, než bylo dohodnuto.


 
Zajištění pohledávky neúměrným ručením.


Zajištění spotřebitelského úvěru nebude možno provést při nepoměru k hodnotě pohledávky. V reálné situaci to znamená, že se tímto má předcházet praktikám, kdy spotřebitel ručí neúměrně vysokou zástavou například nemovitostí věřiteli, jehož cílem je získat tuto zástavu.


 
Smlouvu o spotřebitelském úvěru můžete zrušit bez udání důvodu.


Smlouva bude muset být uzavřena písemně s informací o právu na odstoupení od této smlouvy.
Spotřebitel bude moci odstoupit od smlouvy bez udání důvodů do 14 dnů od jejího uzavření. Taková smlouva se ruší i s doplňkovými službami.
Smlouva o zprostředkování bude muset obsahovat informaci o ujednané odměně pro zprostředkovatele, bude-li placena spotřebitelem.
Před zaplacení odměny zprostředkovateli bude zprostředkovatel povinen předložit spotřebiteli výsledky své zprostředkovatelské činnosti.

Články které by vás mohli zajímat:

Smlouva o půjčce vzor. Jak má vypadat smluva o půjčce?

Oddlužení a konsolidace konsolidujte dokud je čas

Půjčky bez registru a poplatku

Prověřené půjčky našeho portálu

Půjčky na směnku ihned k vyplacení

Vzory smluv-smlouva o půjčce a mnoho dalších

Než si půjčíte, jak nenaletět rady,typy jak nepřijít o své peníze

Inzerujte snámi,přidejte i vy svůj inzerát.