Kolik stojí výpis z registru? Jak dlouho trvá vyškrtnutí z registru dlužníků?

Kolik stojí výpis z registru? Jak dlouho trvá vyškrtnutí z registru dlužníků?

V dnešním článku si povíme o registrech dlužníků, nejvíce vás zajímá, jak dlouho trvá vyškrtnutí z takového registru, dále si registry přehledně rozdělíme, a povíme si, jak je jednoduché se do registru dostat.
Pokud jste již někdy v minulosti měli problém se splácením svých půjček, ať už to je běžná půjčka, či nevčasné zaplacení účtu za telefon, nebo energie, pak je téměř jisté, že jste zaneseni v některém z registrů dlužníků.

Rozdělení registrů:
Žádáte-li o hypotéku, či běžný úvěr, můžete si být jisti, že si vás poskytovatel půjčky, či hypotéky řádně prověří. S největší pravděpodobností k tomu využije některý z registrů dlužníků, které existují na českém finančním trhu. „I když je podobných registrů hned celá řada, relevantní jsou pouze tři. Bankovní registr klientských informací (BRKI) a Nebankovní registr klientských informací (NRKI), které provozuje společnost Czech Credit Bureau. Tím zbývajícím je registr zájmového sdružení právnických osob Solus.

Shrnutí:
  • Bankovní registr klientských informací (BRKI)
  • Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
  • zájmového sdružení právnických osob Solus

Jak vás registr hodnotí?
Jestli-že jste v registru vedeni, jako osoba, která své závazky pravidelně a v čas splácí pak je vše v pořádku. Pak tedy mluvíme o pozitivním registru, dá se říci, že si s tím budujete kvalitní platební historii, kterou pak můžete využít k získání dalších půjček.
Mnohem horší situace je, když se do registrů dostanete kvůli tomu, že své závazky nesplácíte nebo je splácíte s velkým zpožděním. Pak totiž vaše jméno figuruje v negativním registru, což vám může výrazně zkomplikovat možnost získat další půjčku. V případě sdružení Solus se navíc do registru nemusíte dostat jen kvůli nesplaceným pohledávkám vůči finančním institucím, ale také za nezaplacené účty u mobilních operátorů, dalších poskytovatelů telekomunikačních služeb a dodavatelů energií.

Registr vás tedy hodnotí buď:

  • 1.Pozitivně
  • 2.Negativně

Jak dlouho trvá vymazání?
K vymazání nelichotivého údaje navíc nedochází ve chvíli, kdy pohledávku po splatnosti uhradíte, ale mnohem později. „Data o každém klientovi jsou v registru vedena po celou dobu trvání obchodního vztahu klienta s bankovní či finanční institucí a následně čtyři roky po ukončení kontraktu. Pokud nedošlo k uzavření smlouvy, jsou informace o žádosti o půjčku uchovány v nebankovním registru (NRKI) po dobu šesti měsíců, v bankovním registru (BRKI) po dobu jednoho roku. Sdružení Solus pak uchovává informace o úhradě dluhu po dobu tří let. V případě, že se jedná o služby telekomunikačního operátora, dochází k automatickému vymazání záznamu po jednom roce od data úhrady dlužné částky po splatnosti.

Jak dlouho trvá smazání záznamu po uhrazení:

  • V nebankovním registru (NRKI) po dobu šesti měsíců.
  • V bankovním registru (BRKI) po dobu jednoho roku.
  • Solus pak uchovává informace o úhradě dluhu po dobu tří let. V případě, že se jedná o služby telekomunikačního operátora, dochází k automatickému vymazání záznamu po jednom roce od data úhrady dlužné částky po splatnosti.

Kolik mě bude stát výpis z registru?

  • Jestli vás zajímá, zdali jste zapsáni v registru Solus a jaké údaje jsou o vás vedeny a která instituce je tam zanesla, můžete zjistit na základě písemné žádosti s úředně ověřeným podpisem. Cena za zaslání výpisu poštou je 213 Kč. Ještě jednodušším způsobem je ale služba SMS výpis. Přes mobilní telefon se tak můžete za cenu 99 Kč dozvědět vše potřebné.
  • Výpis z BRKI a NRKI si můžete vyzvednout osobně v klientském centru Czech Credit Bureau v Praze 4 v ulici Na Vítězné pláni, nebo si ho nechat poslat poštou na dobírku. Standardní vyhotovení trvá 30 dnů a zaplatíte za něj 100 Kč, v případě dobírky si ještě připlatíte za poštovné. Pokud byste měli zájem o expresní výpis z registru, můžete ho dostat na počkání, nebo si ho nechat poslat do 24 hodin domů. V prvním případě zaplatíte 200 Kč, ve druhém se vám k tomu ještě připočte poštovné.

Dále by Vás mohlo zajímat:

Nebankovní úvěry
Úvěry na auto
Úvěry bez registru
Půjčky bez registru a poplatku
Prověřené půjčky našeho portálu 
Oddlužení a konsolidace konsolidujte dokud je čas
Půjčky bez registru a poplatku
Půjčky na směnku ihned k vyplacení